Muzyka jest w ciszy pomiędzy nutami – powiedział raz Claude Debussy. Oddał tymi słowami niezwykłą prawdę: nie tylko trwanie poszczególnych dźwięków, ale i odległości w czasie między nimi budują emocje i przekaz utworu. Muzyka i cisza są nierozerwalnie związane, gdyż muzyka istnieje dzięki ciszy, a cisza wypełniona jest muzyką – dopowiedział Marcel Marceau.
Chór Polskiego Radia w swoim programie proponuje zasłuchanie się zarówno w muzyce, jak i w ciszy. Jako przestrzeń do tego doświadczenia proponuje muzykę sakralną, dobraną nie pod kątem historycznym, ale według klucza emocjonalnego. Bardzo osobiste modlitwy, jak utwory Jamesa MacMillana i Pēterisa Vasksa, opracowania starych melodii dokonane przez Johna Tavenera i Johna Ruttera, poruszające w swojej wymowie dzieła Arvo Pärta i Herberta Howellsa – cała ta muzyka sprawi, że ciszy będziemy poszukiwać nie tylko w otaczającym nas świecie, ale także w sobie samych.
Warto również dostrzec, że wielkim orędownikiem zwracania uwagi na ciszę i dobrą jakość dźwięku był Witold Lutosławski, członek Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO, a także inicjator przyjętej w 1969 roku uchwały potępiającej pogwałcenie wolności osobistej i prawa każdego człowieka do ciszy. O tym przypominamy również w naszych corocznych projektach: International Lutosławski Youth Orchestra oraz podczas festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. Człowiek został wyzuty z jednego z elementarnych praw – prawa do ciszy, a wielogodzinna ekspozycja na pseudomuzykę, której jesteśmy poddawani wbrew naszej woli, znieczula na bodźce o charakterze artystycznym – ostrzegał wielki kompozytor. Mamy nadzieję, że ten wieczór dostarczy Państwu okazji do wsłuchania się zarówno we wspaniałą muzykę, jak i w pełną treści ciszę.
Da pacem Arvo Pärta w wykonaniu Chóru Polskiego Radia – Luslawice:
FILMY I ZDJĘCIA
SZCZEGÓŁY
Muzyka ciszy 07-03-2025 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin